Nepodceňujte pravidelnú hygienu ušiek
K základnej starostlivosti o našich domácich miláčikov patrí aj čistenie uší. Odporúčame nepodceňovať pravidelnú hygienu uší, z dôvodu vzniku vážnych zdravotných problémov.
V prípade, že bude hygiena zanedbaná, môžu vzniknúť rôzne bolestivé ušné infekcie, ktoré následne spôsobia ďalšie závažné problémy, a to v dôsledku rozšírenia infekcie do lebečnej dutiny. V horšom prípade môže nastať poškodenie mozgu, či ohluchnutiu zvieratka.
Ako vyzerá zdravé ucho psa?
- sfarbené do ružova,
- hladké, bez zápachu,
- ušný maz sa tvorí vprimeranom množstve,
- bez bolesti.
Najčastejšie ušné ochorenia:
- kožné problémy, alergia,
- parazity - ušný svrab,
- zápal vnútorného zvukovodu,
- zápal stredného ucha,
- osina, mykó
Príznaky ochorenia uší:
- psík sa neustále škriabe, trasie hlavou
- trepe/ šúcha hlavou ostenu alebo predmety, je nepokojný
- hlavu má naklonenú na pravú / ľavú stranu,
- ucho je začervenané, opuchnuté apri dotyku je bolestivé,
- zvýšená teplota,
- ušný maz má inú farbu a nepríjemne zapácha,
- apatia, poruchy pohybu, citlivosť na dotyk.
Správna hygiena - Na čo je potrebné dávať pozor?
Čistenie zdravých uší domácich miláčikov môžete uskutočniť aj vy doma. Existuje množstvo prípravkov, či už vo forme kvapiek alebo sprejov určených na psie a mačacie ušká. Nezabúdajte však na to, že starostlivosť musí byť primeraná, pretože aj veľmi časté čistenie uší môže pôsobiť dráždivo, narušovať prirodzenú mikroflóru, zloženie v ušnom prostredí a následne vyvolať zápal. Je dôležité podotknúť, že uši majú svoju samočistiacu schopnosť, čo znamená, že treba ich čistiť len v odôvodnených prípadoch.
Pri čistení je dôležité postupovať opatrne a obozretne, nakoľko zvieracie ušká sú veľmi citlivé. Používať by ste mali len jemné roztoky určené priamo pre psa alebo mačku a vyhnúť by ste sa mali ostrým predmetom. Určite neodporúčame využívať na čistenie vatové tyčinky. Pri nesprávnej manipulácií môžete poraniť zvieratku sliznicu ušného kanála. Okrem toho môžete v prípade prítomnosti cudzieho telesa spôsobiť zatlačenie až k bubienku, čo má za následok pretrhnutie ušného bubienku.
V prípade, že zvieratko reaguje podráždene a má silné bolesti, mali by ste s čistením prestať a snažiť sa ho upokojiť. V prípade, že je stále nepokojný, odporúčame čistenie prenechať predsa len zvieraciemu salónu alebo veterinárovi. POZOR! Ak si všimnete príznaky ochorenia uší, mali by ste sa určite obrátiť na svojho veterinára, ktorý zvieratko vyšetrí, stanoví správnu diagnózu a následne liečbu.
Návšteva veterinárnej kliniky
Ako prvé nasleduje dôkladné vyšetrenie zvukovodu a ušnice. Špeciálnym vyšetrením pomocou otoskopu veterinár zhodnotí stav zvieratka, odoberie vzorky, ktoré potom vyšetrí pod mikroskopom. Až na základe tohto odborného vyšetrenia bude pacientovi nasadené vhodná terapia. Otoskopické vyšetrenie nám dokáže pomôcť objaviť či už cudzí predmet, alevo výrastok v uchu zvieratka. Otoskop je nástroj s tenkou trubičkou a zdrojom svetla, ktorým je možné prezrieť zvukovod a následne zhodnotiť jeho povrch.